تبلیغات
وبلاگ علوم انسانی - فلسفه ریاضیات و مکاتب تاریخی آن-قسمت اول

فلسفه ریاضیات و مکاتب تاریخی آن-قسمت اول

نویسنده : امیر حامد طالبیان دوشنبه 9 بهمن 1391 09:04 ب.ظ  •    ارسال شده در: مقالات و نوشته ها ( دیگران) مطالب منطقی وفلسفی مطالب تاریخی

فلسفه ریاضیات، شاخه‌ای از فلسفه است که به بنیادهای وجودی ریاضیات و مباحث مربوط به معرفت‌شناسی ریاضیات می‌پردازد. از جمله پرسش‌هایی که فلسفه ریاضی، کوشش در پاسخ به آن دارد این‌ها است:

 • منشا موضوعات ریاضی چه هستند؟
 • وضعیت وجودی مفاهیم ریاضی چیست؟
 • اشاره به یک شی ریاضی به چه معناست؟
 • شخصیت یک گزاره ریاضی چیست؟
 • رابطه بین منطق و ریاضیات چیست؟
 • نقش هرمنوتیک در ریاضیات چیست؟
 • تحقیق ریاضی به چه معناست و چگونه ممکن است؟
 • چه چیزی باعث توانایی ریاضی در تبیین تجربیات می‌شود؟
 • نقش ذهن انسان در تولید ریاضیات چیست؟
 • زیبایی ریاضی به چه معناست؟
 • منبع و ماهیت حقیقت ریاضی چیست؟
 • چه رابطه‌ای بین جهان انتزاعی ریاضیات و جهان مادی وجود دارد؟

 

 

ریاضیات علمی است که در خصوص اعداد و اشکال و مقادیر و ویژگی‏های آنها و روابط بین آنها بحث می‏کند، و ریاضیدان کسی است که در این زمینه‏ها به تفحص و تحقیق می‏پردازد.
تفکر در خصوص اعداد و اشکال و مقادیر و ارقام و نسبتها و روابط بین آنها، به دورانهای بسیار قدیم برمی‏گردد.چینی‏ها و هندی‏ها و مصری‏ها و... از جمله مردمانی هستند که در این وادی قدم نهاده‏اند و آنگاه فعالیت آنها زمینه و مقدمه‏ای برای تدوین نظام‏مند علم ریاضیات توسط اقلیدس در یونان گردیده است.در همان زمانی که ریاضیات قدمهای نخستین را در خصوص بحث در مقادیر برمی‏داشت و به پرسشهایی پیرامون اعداد و اشکال می‏پرداخت، دوش بدوش این پرسشها، سؤالات دیگری نیز در ذهن ریاضیدانان نقش می‏بست که رابطه مستقیمی با فعالیت ریاضی آنها نداشت.لیکن از یک جهت دقیقا به علم ریاضی و مباحث آن مربوط می‏گشت.


ریاضیدان در فعالیت ریاضی خود مثلا به اعداد و انواع اعداد و روابط بین اعداد از قبیل جمع و تفریق و ضرب و تقسیم و غیره و یا به اشکال و ویژگی‏های هر یک از اشکال و تفاوتها و شباهتهای بین اشکال مختلف می‏پرداخت.لیکن علاوه بر این پرسشها و در کنار آنها سؤالات دیگری نیز برای آنها مطرح می‏شد، از قبیل اینکه عدد چیست؟آیا عدد در خارج وجود دارد؟آیا اشکال ریاضی موجوداتی در ذهن ما هستند، یا در خارج از وجود ما تحقق دارند؟آیا روشهای اثبات ریاضی اعتبار منطقی دارند یا نه؟و...
در واقع ریاضیدانان با دو دسته مستقل از پرسشها مواجه بودند.بخشی از پرسشها دقیقا مربوط به خود مباحث و مسائل ریاضی بود و در درون ریاضیات مطرح و مورد بحث واقع می‏شد و بخش دیگر از پرسشها مربوط به کل ریاضیات بودند و از بیرون به ریاضیات نظر داشتند، در این دسته اخیر از پرسشها، گویی ریاضیات را در پیش دیدگان عقل خود نهاده‏ایم و از بیرون به مبانی و مفاهیم و قضایا و استدلالهای آن نظر می‏کنیم و سؤالاتی کلی را در خصوص آنها مطرح می‏کنیم:
باید گفت که پرسشهای نوع اول مربوط به «ریاضیات»می‏شود، لیکن پرسشهای نوع دوم مربوط به«فلسفه ریاضیات»یا«فلسفه ریاضی»هستند.
بخشی از مباحثی که در این فلسفه ریاضی مورد کاوش قرار می‏گیرند:ماهیت اعداد و اشکال ریاضی چیستند؟آیا مفاهیم ریاضی در خارج از ذهن دارای ما به ازاء مستقل و مشخصی هستند؟اساسا رابطه مفاهیم و قضایای ریاضی با واقعیت چگونه است؟ رابطه ریاضیات با علوم دیگر از قبیل فیزیک، شیمی و زیست‏شناسی چگونه است؟رابطه ریاضیات و منطق چیست؟آیا می‏توان مفاهیم و قضایای ریاضی را به مفاهیم و قضایای غیر ریاضی مانند مفاهیم و قضایای منطقی تجزیه و تحویل نمود؟ملاک صدق و کذب یا حقیقت و خطا بودن قضایای ریاضی چیست؟کیفیت آشنایی ذهن با مفاهیم و قضایای ریاضی چگونه می‏باشد؟ آیا استدلالهای ریاضی دارای ارزش منطقی هستند؟آیا مفاهیم و قضایای ریاضی معنی‏دار می‏باشند؟و...
در پاسخ به این پرسشهاست که مکاتب و دیدگاههای مختلفی به ظهور رسیده‏اند و هر یک به نوبه خود بر اساس پیش فرضهای خاص خودشان به بخشی از این پرسشها پاسخ داده‏اند.
انواع فلسفه‏های ریاضی:
در اینجا سعی ما بر این است تا به اهمّ این دیدگاهها پرداخته و نظریات آنها را بیان کنیم.


"1-افلاطون گرایی platonism"
این دیدگاه چنانکه از عنوان آن مشخص است، برگرفته از نظریات فیلسوف یونانی، افلاطون می‏باشد.به زعم افلاطونیان امور ریاضی، اشیایی واقعی و عینی هستند.اعداد و ارقام و اشکال و مقادیر ریاضی وجودی کاملا مستقل از شناخت و ذهن ما دارند، وجود این ریاضی از سنخ اشیاء فیزیکی نمی‏باشند.
آنها خارج از فضا و زمان فیزیکی وجود دارند و اموری تغییر ناپذیر می‏باشند.اینها اموری ازلی و خلق ناشده بوده و دگرگونی و نابودی نمی‏پذیرند.
این اشیاء هر یک به نوبه خود اشیایی معیّن بوده و خواص ویژه خود را دارند.هر پرسش معنی‏داری درباره یک شئ ریاضی، پاسخی معیّن دارد، چه ما قادر به یافتن آن پاسخ باشیم و چه نباشیم.از نظر افلاطون ریاضیدان مانند دانشمندی تجربی از قبیل یک زمین‏شناس یا زیست‏شناس است، او نمی‏تواند چیزی از خود اختراع کند، زیرا هر چه که باید کشف شود در عالم خارج وجود دارد.کاری که وی می‏تواند انجام دهد، حداکثر«کشف»چیزهاست.
برای مثال شکلی ریاضی، مانند مثلث دارای یک وجود خاص خارجی است که در وراء زمان و مکان تحقق دارد و مانند اشیاء فیزیکی اطراف ما از قبیل سنگ و درخت و غیره دارای ویژگیهای خاص خودش می‏باشد.ریاضیدانان با فرایند خاص ادراکی به کشف این اشکال و خواص آنها نائل می‏آیند، همانگونه که دانشمندان تجربی در طبیعت به کشف اشیاء خاص و ویژگی‏های آنها می‏پردازند.
به عبارت دیگر این دیدگاه می‏گوید که ریاضیات قوانین خاص خود را دارد و ما ناگزیریم از این قوانین پیروی کنیم.همین که مثلثی یا اضلاع
a و b و h ساختیم، خواهیم داشت a2+b2+h2-h2 من نوعی نمی‏دانم که آیا عدد 1375803627 اول است یا نه، اما این را می‏دانم که اول بودن یا نبودن آن به اختیار من نیست.قبل از نوشته شدن این عدد، اول بودن یا نبودنش تعیین شده است.در بین ریاضیدانان رنه‏توم و گودال از جمله افرادی هستند که هر یک به نوعی گرایش به این دیدگاه دارند. (1)


"2-منطق گرایی logicalism"
از نظر منطق گرایان ریاضیات شاخه‏ای از منطق محسوب می‏شود.بجای آنکه منطق ابزاری برای ریاضیات باشد، منطق پیشرو ریاضیات می‏شود، در این دیدگاه همه مفاهمی ریاضی باید در قالب مفاهیم منطقی تدوین شوند و همه قضایای ریاضیات باید بعنوان قضایای منطق بسط یابند.تمایز ریاضیات و منطق صرفا برای تسهیل در کار صورت می‏گیرد، در صورتی که در نهایت آنچه مطرح می‏باشد فقط منطق است. (2)
زمینه این دیدگاه را باید در آراء لایب نیتز، فیلسوف آلمانی، جست.او یکی از بنیانگذاران منطق ریاضی بشمار می‏اید و معتقد بود که نظامهای ریاضی می‏توانند قالب خوبی برای مبانی تفکر باشند و ریاضیات بهترین ابزار برای بیان اندیشه‏ها و تفکرات بشمار می‏آید.نظریه اساسی لایب نیتز این بود که حقایق ریاضی و منطق هر دو مبتنی بر اصل عدم تناقض‏هستند.قرابت‏ ریاضیات و منطق زمینه‏ای شد برای منطق گرایان تا معتقد باشند، تمام ریاضیات را می‏توان بر مبنای تعدادی گزاره صادق منطقی بر مبنای اصول منطق بنا نمود. (3)
تحویل و تجزیه علمی مفاهیم ریاضی به مفاهیم منطقی توسط دد کیند(1888)و فرگه(1884- 1903)انجام شد و پئانو(1889-1908)مبادرت به بیان قضایای ریاضی به کمک نمادگرایی منطقی نمود.از اینرو، این دانشمندان پیشگامان مکتب منطق گرایی هستند.
بیان مفصل و تکمیلی ارجاع ریاضیات به منطق توسط وایتهد و راسل(1910-1913)در اثر تاریخی«اصول ریاضیات»انجام گرفت.این اثر عظیم و پیچیده در صدد آن است که به تفصیل همه ریاضیات را به منطق تحویل نماید. (4)

در توضیح این دیدگاه باید گفت، پیش از فرگه ریاضیدانان ضمن بررسی‏های خود در مورد بهم وابستگی امور ریاضی، بصورت مبهمی این امر را نشان داده بودند که همه مفاهیم علم حساب قابل تجزیه به اعداد طبیعی‏اند(یعنی اعداد 1 و 2 و 3 و... که در شمارش عادی بکار می‏روند).در نتیجه مسأله عمده‏ای که برای منطق گرایی باقی مانده بود، همانا استخراج اعداد طبیعی از مفاهیم منطقی بود.گر چه فرگه قبلا راه حلی برای این مسأله یافته بود، مع هذا راسل و وایتهد مستقل از او به نتایج همسانی رسیدند.لب این راه حل تشخیص صحیح حالت منطقی اعداد طبیعی است.
به عبارت دیگر باید گفت که اعداد طبیعی در اصل نسبتهایی منطقی هستند که نه به اشیاء بلکه به مفاهیم تعلق دارند و در زمره مفاهیم می‏باشند.عدد خاصی مانند 3 بدین معنی است که سه شئ در تحت آن قرار می‏گیرند.اعداد در اصل دارای مفاد و معنی منطقی هستند، مفاهیمی هستند که اشیایی در تحت مفهوم آنها قرار می‏گیرند.قضایای ریاضیات هم اساسا از اصول متعارف منطقی به کمک قیاس منطقی قابل استخراج می‏باشند (5) به عبارت دیگر تمامی اثباتهای ریاضی می‏توانند به یک سری عملیات مکانیکی بر روی نمادهای منطقی تحویل و تجزیه گردند. (6)

منطق گرایی اساسا از تلاش برای تعمیق و بررسی بنیادی هر چه بیشتر در مبانی ریاضیات ناشی شده است.کار منطق گراها این بود که ریاضیات را ابتدا بر اساس دستگاه اعداد حقیقی تأسیس نمودند، و آنگاه دستگاه اعداد حقیقی را بر اساس دستگاه اعداد طبیعی بنیاد نهادند و از آن پس اعداد طبیعی را که بنیاد ریاضیات به حساب می‏آمد، مبتنی بر نظریه مجموعه‏ها ساختند.و چون عناصر منطقی در نظریه مجموعه‏ها نقش آشکاری داش، طبیعی است که اندیشه تحویل و ارجاع ریاضیات به منطق وارد ذهن شود، و از همین جاست که ارجاع ریاضیات به منطق به تحقق می‏پیوندد.
فرآیند استخراج ریاضیات از منطق بدین صورت است که این جریان، ابتدا با مفاهیم اولیه و گزاره‏های اولیه صوری که بعنوان مفاهیم و قضایای شهودی منطق می‏باشند، آغاز می‏شود.این مفاهیم و گزاره‏ها بعنوان توصیفهایی موجه و فرضهایی درباره دنیای واقعی تلقی می‏شوند، یا حداقل چنین پذیرفته می‏گردند.آنگاه مفاهیم و قضایای ریاضی از این مفاهیم و گزاره‏های اولیه بسط می‏یابند.
این فرآیند با«حساب گزاره‏ها»آغاز می‏شود و از طریق نظریه‏های خاصی به طرف تأسیس دستگاه اعداد طبیعی و از آنجا به سمت همه ریاضیاتی که از دستگاه «اعداد طبیعی»قابل استخراج است، پیش می‏رود. (7)آخرین ویرایش: سه شنبه 10 بهمن 1391 03:49 ب.ظ

یکشنبه 27 مرداد 1398 09:34 ب.ظ
The ads are be subject to all the binding
laws of the State of Israel.
چهارشنبه 23 مرداد 1398 07:37 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and waas wondering what
all is required to get setup? I'm assuming having a blog like yours would cost
a prettgy penny? I'm not very web smart so I'm not 100% sure.
Any recommendations or advcice would be greatly appreciated.
Thanks
دوشنبه 21 مرداد 1398 08:01 ق.ظ
thank you lots this website can be professional and also informal
چهارشنبه 16 مرداد 1398 09:24 ب.ظ
Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering if
you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?
Thanks a lot!
سه شنبه 15 مرداد 1398 04:54 ب.ظ
Wow! At last I got a web site from where I be able to really
take valuable information regarding my study and knowledge.
سه شنبه 8 مرداد 1398 11:16 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park
in Singapore. I'm having black coffee, he's using a cappuccino.
He is handsome. Brown hair slicked back, glasses that suit his face, hazel eyes and the most amazing lips
I've seen. They are well built, with incredible arms as well as a chest that is unique for
this sweater. We're standing ahead of each other referring to how
we live, what we wish money, what we're interested in on another person. He starts telling me that bigger been rejected lots of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I
say He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I really don't know. Everything happens for a good reason right.
But tell me, utilize reject me, does one Ana?' He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you at this time?' he was quoted saying as I recieve much better him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, just do it.' I reply.

‘I'm keen on how we think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my high heel in their leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do that suits you ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone who knows what they have to want. Somebody that won't say yes even if I said yes. Someone who's unafraid when you try new things,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt something totally new, especially in terms of making something totally new in the bed room ', I intimate ‘And I really like females who are direct, who cut through the chase, like you merely did. Being
honest, this is a huge turn on.
یکشنبه 6 مرداد 1398 07:56 ق.ظ
I don't know if it's just me or if perhaps everyone lse encountering issues with your site.
It appears as though some of the text on ykur content are running off the screen. Can somebody else please comment
and let me know if this is happening tto them as well?
This may be a problem with my web browser because I've had this happen previously.

Many thanks
چهارشنبه 26 تیر 1398 05:54 ق.ظ
Index Search Villas and lofts rented, search by region, find during first minutes a villa to book by city, a variety
of rooms lofts and villas. Be astounded by the pictures and data
that they have to make available you. The site is
a center for you all the ads inside field, bachelorette party?

Have fun with a friend who leaves Israel?
Whatever the reason why you have to rent a villa
for the next event or perhaps friends recreation suited to any age.
The site is also the biggest market of rooms with the hour,
which is another subject, for lovers who are searhing
for an expensive room equipped for discreet entertainment that has a spouse or lover.
Regardless of you are looking for, the 0LOFT
website makes a search for you to identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
شنبه 22 تیر 1398 01:03 ب.ظ
Fabulous, what a weblog it is! This weblog gives
useful facts to us, keep it up.
جمعه 21 تیر 1398 08:17 ب.ظ
"We must build to another crescendo, cheri," he said.
"And we all may have an ending that will be as none before."

His smile was decadent, his eyes were full of lust, along with the soft
skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
I had been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt your head of his cock push agonizingly at the doorway of
my pussy, and Needed him to thrust into me hard. Instead he pulled back and
slid his hardness back nearly my clit.

I was aching to possess him inside, and I really could tell that
his should push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to enhance mine, and I knew the sense of my wet pussy lips within the head of his cock
was getting an excessive amount of for both of us.

"Let the finale begin," he explained, anf the husband slid the tip of
his cock inside me.

We both gasped when he held his cock there for just a moment.
I contracted my pussy to pull him further inside, and that he threw his head back in the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his
cock inside me, and each and every time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful mainly because it filled
me, but Needed everthing inside me. I rolled sideways and
rested my leg against his shoulder, and hubby plunged his cock all the
way in.
دوشنبه 17 تیر 1398 10:54 ب.ظ
It's remarkable to go to see this web site and reading the
views of all friends regarding this article, while I am also keen of getting familiarity.
شنبه 8 تیر 1398 01:24 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's using a cappuccino.
He could be handsome. Brown hair slicked back, glasses which fit his face, hazel eyes and
the most beautiful lips I've seen. He is well-built, with incredible arms plus
a chest that is different within this sweater.
We're standing before of one another preaching
about our lives, what we wish money, what we're looking
for on another person. He starts telling me that he has been rejected
loads of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say He smiles
at me, biting his lip.

‘Oh, I wouldn't know. Everything happens for a good reason right.

But analyze, you would not reject me, does one Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, would you mind if I kissed you currently?' he stated as I am more detailed him and kiss him.

‘The very next time don't ask, just do it.' I reply.

‘I love the method that you think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my heel bone within his leg, massaging it slowly. ‘What do you like girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone to know the things they want. A person who won't say yes because I said yes. Someone who's not scared when attemping new stuff,' he says. ‘I'm never afraid of attempting something totally new, especially when it comes to making interesting things in the bed room ', I intimate ‘And I like females who are direct, who cut with the chase, like you may did. To get
honest, this is a huge turn on.
یکشنبه 2 تیر 1398 10:52 ب.ظ

You actually expressed it really well!
cialis ahumada online prescriptions cialis cialis 100mg suppliers buy cialis online cheapest 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis generico en mexico cialis patent expiration cipla cialis online only now cialis for sale in us canadian discount cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 07:30 ق.ظ

You actually explained that wonderfully!
the best choice cialis woman cialis 30 day sample safe site to buy cialis online cialis for bph only now cialis 20 mg cialis alternative how do cialis pills work wow look it cialis mexico we choice cialis uk when can i take another cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:10 ب.ظ

Very good info. Thanks.
tadalafil generic cialis soft tabs for sale cialis herbs deutschland cialis online cialis generique cialis patent expiration order a sample of cialis cialis arginine interactio compare prices cialis uk cialis tadalafil
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:20 ب.ظ

You actually expressed it well!
cialis 20 mg cut in half calis cialis en mexico precio generic cialis warnings for cialis cialis generic generico cialis mexico buy cialis online what is cialis discount cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:06 ق.ظ

You expressed this perfectly!
can i take cialis and ecstasy acquisto online cialis safe site to buy cialis online safe dosage for cialis import cialis purchasing cialis on the internet cialis cost cialis pills in singapore cialis dose 30mg where cheapest cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 09:22 ب.ظ
"We need to build to a different crescendo, cheri,"
he said. "And we will have an ending which will be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled up with lust, as well
as soft skin of his hard cock against my sex was having
its intended effect. I had been feeling a stronger arousal
now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt your head of his cock push agonizingly at the entrance of my pussy, and I needed him to thrust into me hard.
Instead he pulled back and slid his hardness back approximately my clit.


I had been aching to own him inside, and I possibly could tell that his need to push that wonderful hard cock inside me
was growing. His moans grew to fit mine, and I knew the impression of
my wet pussy lips for the head of his cock was getting a lot of for of us.


"Let the finale begin," he explained, and then he slid the top of his cock inside me.


The two of us gasped because he held his cock there for your moment.
I contracted my pussy in order to him further inside,
and hubby threw his return in the sensation. Inch by excruciating inch he
pushed his cock inside me, each time I squeezed my pussy around him.

His cock felt wonderful mainly because it filled me, but I needed everthing inside me.
I rolled aside and rested my leg against his shoulder, and then he plunged
his cock entirely in.
دوشنبه 27 خرداد 1398 12:06 ق.ظ

You said it nicely.!
are there generic cialis achat cialis en itali cialis preise schweiz cialis for daily use cialis tadalafil online cheap cialis cialis for bph cialis tablets for sale enter site 20 mg cialis cost cuanto cuesta cialis yaho
شنبه 25 خرداد 1398 06:07 ق.ظ

Amazing many of fantastic data.
5 mg cialis coupon printable cialis 5 mg effetti collateral low dose cialis blood pressure click here cialis daily uk cost of cialis cvs cialis tablets australia cialis 5mg prix we choice cialis uk cialis soft tabs for sale cialis super kamagra
جمعه 24 خرداد 1398 01:31 ق.ظ

Well voiced really! .
canadian discount cialis cialis taglich cipla cialis online cialis farmacias guadalajara cipla cialis online cialis for bph viagra vs cialis vs levitra cialis 50 mg soft tab cialis generico lilly look here cialis order on line
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:52 ق.ظ

You actually reported this wonderfully.
calis we like it safe cheap cialis enter site natural cialis side effects of cialis dosagem ideal cialis cialis for sale in europa generic cialis at walmart cialis dosage recommendations link for you cialis price cialis price in bangalore
دوشنبه 20 خرداد 1398 10:26 ب.ظ

Good forum posts, Regards!
tadalafil generic cialis generisches kanada prix cialis once a da canada discount drugs cialis cialis 5mg billiger enter site very cheap cialis acquistare cialis internet the best choice cialis woman brand cialis generic cialis 5mg
یکشنبه 19 خرداد 1398 04:41 ب.ظ

Thanks! A lot of postings!

cialis for sale cialis en mexico precio cialis billig opinioni cialis generico comprar cialis navarr dosagem ideal cialis cialis 5 mg buy cilas prices on cialis 10 mg usa cialis online
شنبه 18 خرداد 1398 11:03 ق.ظ

You've made your position extremely well..
cialis generika in deutschland kaufen cialis bula prescription doctor cialis cialis for sale in europa cialis prezzo di mercato we like it safe cheap cialis we like it safe cheap cialis safe site to buy cialis online 40 mg cialis what if i take cialis 20 mg
شنبه 18 خرداد 1398 06:23 ق.ظ

I simply couldn't depart your website before suggesting that I actually enjoyed the usual information an individual supply in your guests? Is going to be back incessantly in order to check up on new posts
شنبه 11 خرداد 1398 05:54 ق.ظ
It's in fact very complex in this full of activity
life to listen news on TV, thus I simply use world wide web for that purpose, and take the newest news.
پنجشنبه 9 خرداد 1398 12:04 ب.ظ
I just like the helpful information you supply to your articles.
I'll bookmark your blog and check again right here regularly.
I am rather certain I'll be told many new stuff right right here!
Best of luck for the next!
پنجشنبه 9 خرداد 1398 11:10 ق.ظ
Thanks for ones marvelous posting! I really
enjoyed reading it, you're a great author.I will make certain to bookmark your blog
and will often come back at some point. I want to encourage you to ultimately continue your great posts, have
a nice afternoon!
پنجشنبه 9 خرداد 1398 05:24 ق.ظ
I know this web page offers quality dependent articles
and other data, is there any other web site which presents
these kinds of data in quality?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30